Zóna diéta
Ez az egyik legésszerűbb diéta ami nagy népszerűségre tett szert az utóbbi időben. Ráadásul már 40 éve velünk van. Most kitárgyaljuk a zóna diéta csínját és bínyját.
Kezdjünk is bele:
Mi is az a zóna diéta?
Dr.Barry Sears hozta létre az 1970-es években azért, hogy csökkentse a szervezetben fellépő gyulladásokat.
Elmondása szerint ezeket a gyulladásokat ezek okozzák:
- Túl nagy kalóriabevitel ami oxidatív stresszt okoz a testnek
- Túl nagy omega6 bevitel ami gyulladásokat idézhet elő
- Túl sok telített zsírsavbevitel
- Túl kevés Omega-3 zsírsavbevitel ( ezek csökkenthetik a gyulladásokat)
- Túl kevés polifenol bevitel
A gyulladások csökkentésével Dr. Sears szerint csökkenthető a betegségek kockázata és gyorsítható a fogyás.
Miért gondolja ezt? azért mert a gyulladások összeköthetők több betegséggel is mint a:
- Cukorbetegség
- Emésztés zavar
- Elhízás
- Több tüdőbetegség
- Szív és érrendszeri betegségek
- Ízületi gyulladások
A zónadiéta lényege 4 részre osztható
- A kalóriabevitel csökkentése éhség nélkül
- A belső gyulladások csökkentése
- A megfelelő ételbevitel fenntartása
- A megfelelő mennyiségű polifenolbevitel
Zóna Diéta Makro Tápanyagai:
40 % fehérje 35 % szénhidrát és 25 % zsír
A diéta kitalálója szerint, a megfelelő makrotápanyagbevitel segít csökkenteni az éhségérzetet. Az étrenddel bevitt szénhidrátok legnagyobb mennyiségének magas rosttartalma kell ,hogy legyen mert azok lassítják az emésztést így csökkentik az éhségérzetet.
Mint azt már tudjuk a fehérjék elengedhetetlenek az izomépítéshez. Azt már kevesen tudják ,hogy a fogyókúrázásban is nagy szerepe van . Nehezen dolgozza fel őket a szervezet így tovább marad telségérzeted valamint segítenek csökkenteni a fogyókéra folyamán elvesztett izom mennyiségét
A zónadiéta folyamán azt ajánlják, hogy a zsírbeviteled legnagyobb része telítetlen zsírokból álljon.
Miket ehetsz a zóna diéta alatt?
Az egyik legjobb dolog ebben a diétában, hogy nem igazán szab gátat a különböző ételek fogyasztásának. Nem kell egész ételcsoportokat likvidálnod miközben ezt folytatod.
Könnyen átalakítható akármilyen életmódról is legyen szó. Húsevő vagy vegán? Egyik sem kizáró ok.
Alábbiakban találsz néhány élelmiszert melyek fogyasztását ajánljuk a zóna diéta követése folyamán:
Fehérjeforrások:
- sovány marhahús
- csirke
- disznó
- különböző vadhúsok
- különböző kagylófélék, rákfélék
- tojás
- kevés zsírtaltalmú tejtermékek
Zsírforrások:
- avokádó
- magvak
- mogyorófélék
- diófélék
- Olíva
Szénhidrátforrások
- Gyümölcsök (eper, málna, áfonya , alma, narancs stb.)
- Zöldségek (zöldlevelű zöldségek, babok, cukkíni, tökök)
- Gombák
- Teljeskiörléső ételek
Miket nem ehetsz?
- Magasabb keményítőtartalmú ételek.
- Magas cukortartalmú gyümölcsök
- Magas cukortartalmú ételek
- Édesített italok ( tejja szóda, kóla stb.)
Hogyan kövesd:
2 módon is követheted: 1. szemmérték alapján, kajablokkokra osztva
A Szemmértékes Módszer
Itt mint a neve is mutatja csak a ránézésre megállapítod az arányokat. Valamint a kezed emlékeztet arra, hogy napi ötször kell, hogy egyél és, hogy ne tölts el étkezés nélkül több mint 5 órát. Kezdésnek oszd a tányérod 3 részre az egyik harmadát tölts ki sovány húsokkal.
Másik 2 harmadát pedig zöldségekkel és gyümölcsökkel. Valamint próbálj egy kevés zsiradékot is bevinni avokádóval vagy olajos magvakkal és mogyoróval.
Az Ételblokk Módszer
Ez a módszer az emberek magasságának , súlyának és csípőjének valamint derekának méretével számol és ez alapján adja meg, hogy mennyi fehérjét, szénhidrátot és zsírt kell bevinnie a nap folyamán. Tipikusan egy nő 11 ételblokkot eszik a nap folyamán, egy férfi 14-et. Egy átlagos étkezés 3-5 blokkot tesz ki, a nassolás egyet.
A blokkok felosztása:
Szénhidrátok: 9gramm
Fehérje: 7gramm
Zsír: 1,5gramm
A felkelés után maximum 1 óra teljen el étkezés előtt. 4-6 óránkánt étkezni kell. Minden étkezésnél fogyassz legalább 2 deci vizet. Minden étel legnagyobb része fehérjéből álljon
A Zóna Diéta Előnyei
Mivel ez a diéta nem követeli meg ,hogy teljes ételcsoportokat kivessünk az étkezésünkből sokkal könnyebben követhetővé válik vetélytársainál . A lényege ,hogy folyamatosan étkezzen az ember így kevesebb stresszt helyezve a szervezetére, stabilizálja a vércukorszintet és az energia szintet az egész nap folyamán. A zóna diéta hátrányai:
Az előnyei ellenére természetesen ennek is megvannak a maga hátulütői
Kezdésnek például ez a diéta sok egészségügyi javulást kínál, de ezeket még nem támasztottak kétséget kizáróan alá. Példaképpen az egyik kutatás azt találta, hogy ez a diéta segített a sportolók lefogyasztásában ám ezzel együtt csökkent az állóképességük és kitartásuk, hamarabb fáradnak el.
Valamint ez a diéta a magasabb keményítő tartalmú gyümölcs és zöldség elhagyását javasolja. Olyanokat, mint például a banán vagy a krumpli. Mindkettő teljes értékű ételnek számít és szerintünk beilleszthető bármilyen egészséges étrendbe. Másik hátulütő lehet ,hogy ezt az étrendet pontosan követve ötször kell enni naponta ami nehezen kivitelezhető egy aktív/elfoglalt életmódot élő embernek, de azt nem állítjuk ,hogy lehetetlen. A gyakori étkezés segíthet néhány embernek az éhség leküzdésében, de sokan akik így étkeznek nagyobb éhséget tapasztaltak mint egy sima 2-3 nagyobb étkezést tartalmazó diétával
Mennyire Hatásos A Zóna Diéta?
Az igazat megvallva ugyan olyan hatásos, mint a többi diéta. Ez alatt azt értjük, hogy amíg megfelelően állsz hozzá és követed addig fogyni fogsz. Amikor egy diéta hatásosságát vizsgáljuk mindig az a döntő szempont, hogy mennyire vagy képes követni az előírásait hosszútávon. Ha szereted a benne lévő ételeket és könnyedén követed a diétát természetesen hatásos lesz. Ha nem tudod fenntartani hosszú távon a diétát akkor nem fogsz vele sokra menni. Azokat a diétákat nehezebb követni amik többet elvesznek az ételek élvezetéből és kemény stresszt helyeznek a testedre a túl kevés kalóriabevitellel, így azokat gyakran végzik helytelenül vagy hagyják abba.
Összegezve
Olyan diétát válassz ami megfelelő az ízlésednek és életstílusodnak, így könnyebben követheted azt. Ha neked fekszik a zóna diéta nyugodtan vágj bele és érd a céljaidat